Moje opowiadania

***

„- Ustaliliście, dlaczego zmarli?
Głowy odwracały się jedna po drugiej. Szef centrum archeologii popatrzył na swojego zastępcę, ten płynnie przeniósł wzrok na dyrektora departamentu bliskowschodniego. Dyrektor z kolei odwrócił się do profesora Stanleya, kierującego wykopaliskami nad Morzem Kaspijskim. Stanley, ostrożny i sprytny, poruszył się niespokojnie. Zrozumiałem, że nie chce odpowiadać, i już wiedziałem, co się zaraz stanie: te wszystkie twarze, a także twarze po drugiej stronie stołu, zogniskują spojrzenia na mnie”.

Zero, nieskończoność, jeden

***

„To było naprawdę proste zadanie, a ten kretyn nawet je potrafił spieprzyć. Technokretyn. Patrzyłem na niego, jak spokojnie opowiadał mi o swoich wyczynach przed świątynią, i miąłem w rękach mandat za obrazę porządku publicznego, który wręczył mi jako dowód wykonania misji. Oczywiście żadnej misji nie wykonał – miał zbadać działanie systemu w sytuacji typowej, a tymczasem od razu stworzył sytuację nietypową. Zresztą, pal diabli całe doświadczenie! Z tego, co słyszałem, zdradził się ze wszystkimi naszymi poglądami!”.

Totalna demokracja

***

„To był już czwarty miesiąc podróży – czas, kiedy nowe zamienia się w stare, zanim zdołamy je dostrzec. Nic więc nie było dla mnie nowe, a jedynie nieznane: subtelna różnica, którą pojmuje tylko podróżnik. Nieznana była ciężarówka, żałosny gruchot, który po kilku godzinach telepania zdążyłem znienawidzić, nieznana wydawała się droga, nieprzybliżająca do horyzontu. I pustka naokoło, czerwono-popielata, też okazała się nieznajoma, choć podobnych widziałem tysiące. Tylko cichacz za kołem stanowił nowość – ale co z tego, skoro była to nowinka zamknięta dla mnie, nie dająca się przeniknąć?”

Biedne miasteczko

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s