Dlaczego warto czytać książki – wg Susan Sontag

Dzisiaj dzień przyznania nagrody literackiej Nike. Z tej okazji cytat, może nieco patetyczny, ale moim zdaniem warty przepisania. Nie ma chyba nikogo regularnie czytającego książki, kto nie miałby wrażenia – a może nadziei? – że literatura robi z nim to właśnie, co napisała Susan Sontag.

Powiedziałeś, że literaturze zawdzięczamy wszystko, czym jesteśmy i czym byliśmy. Jeśli znikną książki, zniknie historia, znikną ludzie. W pełni się z Tobą zgadzam. Książki to nie tylko prosta suma naszych marzeń, nasza pamięć. Dają nam także możliwość wykraczania poza samych siebie. Niektórzy ludzie uznają czytanie wyłącznie za rodzaj ucieczki – ucieczki z prawdziwego świata codzienności do domeny wyobraźni, uniwersum książek. Książki są czymś znacznie więcej. To sposób na osiągnięcie pełni człowieczeństwa.

Powyższy fragment pochodzi z przedmowy do rozmowy Susan Sontag z Jonathanem Cottem „Myśl to forma odczuwania”. Cott, autor przedmowy, podaje, że cytuje tekst Sontag z 1996 r. zatytułowany „A Letters to Borges”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: