Krótka historia prawie wszystkiego

krotkaGdyby ktoś poszukiwał lekkiej lektury z gatunku non- fiction serdecznie polecam „Krótką historię prawie wszystkiego” Billa Brysona. Niezbyt nowa – ma już dziesięć lat – pozycja spełnia wszystkie wymogi bestsellera. Wciąga, czyta się ją szybko, nie wymaga do zrozumienia matury z biol-chemu, za to zawiera mnóstwo smakowitych anegdot, którymi można błysnąć zarówno w realu, jak i wirtualu.

Właściwie jest to chyba najlepsza książka popularnonaukowa, jaką czytałam. I niech nikogo nie zrazi tytuł. „Krótka historia” wcale nie jest o wszystkim i o niczym, nie próbuje też być, broń Boże, jakimś sążnistym kompendium. Ot, po prostu autor był ciekawy i dał swojej ciekawości upust na pięciuset stronach. A interesowały go nie tyle odkrycia naukowe, ile ludzie, którzy ich dokonywali – pedanci, maniacy, filantropi, lordowie i książęta. Oraz droga, którą musieli pokonać, by zapisać się na kartach historii nauki (najczęściej była to droga przez mękę).

Za rekomendację niech posłuży również informacja, że z „Krótkiej historii” obficie czerpali scenarzyści serii „Kosmos” z Neilem Tysonem w roli prowadzącego – zdecydowanie najgorętszej serii popularnonaukowej tej wiosny. Oglądam ją co niedziela i spostrzegłam, że już dwa odcinki (na sześć, które widziałam), czerpały pełnymi garściami z „Krótkiej historii”.

„Krótka” ma również tę zaletę, że można ją czytać zarówno longiem, jak i wyrywkowo. Można siedzieć nad nią pół dnia (wczoraj umiliła mi czas, podczas którego mój wysoko wyewoluowany organizm zwalczał rotawirusa), lub poczytać przez dziesięć minut w autobusie. A potem odłożyć na miesiąc i wrócić w dowolnie wybranym momencie.

Książką pozachwycałam się również na blogu redakcyjnym. Jest do nabycia w Merlinie, wraz z innymi pozycjami autora.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: