„Japoński wachlarz” po raz drugi

Dobra wiadomość dla tych, którzy tak jak ja przez ostatnie lata naoglądali się fotografii japońskich wachlarzy na Allegro – wydawnictwo W.A.B. zdecydowało się wznowić niedostępną książkę Joanny Bator pod tym właśnie tytułem.
“Japoński wachlarz”, opowieść o współczesnej Japonii widzianej oczami przybysza, parę lat temu zniknęła błyskawicznie z półek w księgarniach. Nic dziwnego: to wyjątkowa pozycja, którą można polecić wszystkim lubiącym nie tyle Japonię, ile po prostu dobre książki. Utwór ma ten rzadki walor, że zastępuje podróż do na drugi koniec globu. Nie wyobrażam sobie, by podczas standardowego dwutygodniowego pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni można było się dowiedzieć o nim choćby połowy tego, ile poznamy i doświadczymy dzięki lekturze „Japońskiego wachlarza”.
Pierwsza książka Joanny Bator to klasyczna historia spotkania z nieznajomym. Nieznajomy ma tu wiele wymiarów: jako człowiek inaczej wygląda, inaczej się zachowuje i inaczej odczytuje zachowania, mówi nieznanym, niedostępnym dla obcego językiem. Swoje tajemnice kryją budynki zamaskowane mylącymi nazwami, a także publiczna przestrzeń, zorganizowana w nieznany, niepoddający się badaniu sposób. Kosmosem okazuje się wszystko, co widzimy na talerzu: nie wiadomo, skąd jedzenie się wzięło, w jaki sposób je przyrządzono, jak pchnie i smakuje oraz – czy żyje, czy też już nie.
Świat fascynujących tajemnic – taka jest Japonia w książce Joanny Bator. To piramidka skrzyń, które oprócz rozwiązań kolejnych zagadek (dlaczego sąsiad patrzy na mnie krzywo? dlaczego ulice nie mają nazw?) kryją klucze do kolejnych skrzyń z zagadkami i kluczami. Oczywiście otworzenie ostatniej dla obcego, gaijina, nigdy nie będzie możliwe.
Na korzyść książki trzeba zaliczyć jakość nowego wydania – ma “porządne”, grube okładki, poręczny format, dobry papier. Przyczepię się tylko do jednego: choć opatrzono ją nowymi ilustracjami, zabrakło tych z poprzedniej odsłony – np. niesamowitej fotografii mikrostrumyka w centrum Tokio, uwięzionego w karykaturalnie wielkiej betonowej niecce.

Joanna Bator Japoński Wachlarz Powroty W.A.B. 2011

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: