Nasi wśród owiec

350 – tyle określeń wiatru istnieje w języku farerskim. O deszczu Farerowie wypowiedzą się mniej kwieciście, mają na niego tylko 250 słów. Ich ojczyznę, maleńki archipelag na środku oceanu, zamieszkuje 49 tys. osób i prawie dwa razy tyle owiec. Odwiedziło go i z czułością opisało dwóch Polaków, którzy jeździli po Wyspach Owczych na hulejnogach, pracowali przy patroszeniu ryb, wytropili i porozmawiali z chyba wszystkimi wyrożniającymi się mieszkańcami Owiec. Tak powstał „81:1” – zbiór reportaży z nieznanego miejsca na ziemi, nieodkrytego chyba nie tylko dla nas, ale również dla większości Europejczyków (o innych kontynentach nie wspomnę).

Mam sentyment do spraw, o jakie w swoim debiucie walczą autorzy. Nie nieznaczących, nie zapomnianych, nie podniosłych, nie czekających na zachwyt, ale jednak takich, które dzielą ludzi na dwie grupy. Do pierwszej należą ci, którzy się nimi bezinteresownie zainteresują, do drugiej ci, którzy najwyżej wzruszą ramionami. Wyspy Owcze? Czy to coś, czemu warto poświęcić czas? Czy opłaca się wysilać wyobraźnię dla rzeczy, które nigdy nie zaistnieją w moim świecie, którymi nie będę mógł się pochwalić/podzielić?

Książka podobała mi się, ale przyznam, że nieciągła, pourywana narracja, właściwie zlepek wielu mikroscenek, z których składa się „81:1”, w innym okresie niż strasznie zabiegany początek czerwca zniechęciłaby mnie. Tego typu zabiegi powodują, że z każdym zdaniem otwierającym minirozdział od początku trzeba zdobywać czytelnika, na nowo go uwodzić. Wolę ciągłe narracje. Ale może to kwestia gustu?

Maciej Michalski, Maciej Wasielewski
81:1 Opowieści z Wysp Owczych
wydawnictwo Czarne
wołowiec 2011

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: