Czesi, Polacy i potrzeby fizjologiczne

Pytanie: Co byś zrobił, gdyby w Twoim mieście na skwerze miał stanąć pomnik sikających na Polskę – dwóch panów oddających mocz do baseniku w kształcie naszej ojczyzny? Zaśmiałbyś się, oburzył, zapisał do Młodzieży Wszechpolskiej, wzruszył ramionami, wyciągnął bejsbola, inne?

Czytając „Zrób sobie raj” Mariusza Szczygła, czyli zbiór opowieści o współczesnych Czechach, powyższe pytanie cały czas miałam z tyłu głowy. W Pradze jest bowiem pomnik sikających na Czechy – autorstwa rzeźbiarza Davida Cernego. I nic. Stoi, zdjęcie można sobie przy nim zrobić. Nikt go nie demoluje, nie niszczy, nie urządza przed nim manifestacji. Czasami tylko odłamują sikającym… wiadomo co.

W czasie lektury można zachwycić się Czechami. Są dowcipni, wyluzowani, bez zadęcia i patosu. Mają wesołą kulturę, wesołe gazety. Ulga, jeśli przypomnimy sobie polski klimat społeczno-polityczny: grząski teren, gdzie próba dowcipu czy ironii skutkuje natychmiastowym obrażeniem w najlepszym wypadku jednostek, w najgorszym – całych grup współobywateli.

Jednak czeski luz ma swoją cenę, niewidoczną na pierwszy rzut oka. I nie chodzi mi o laicyzację, obojętność wobec religii. Chodzi mi o małżeństwo w średnim wieku, które wychodzi z teatru na początku spektaklu, bo przedstawienie okazało się  trudnym dramatem, psującym wspólny wieczór i zaplanowaną biesiadę przy piwie. – Ja płacę dużo za bilet, ma być wesoło – wyjaśnia bez zażenowania pan.

Z książki Szczygła wynika, moim zdaniem, że nie ma narodów fajniejszych i mniej fajnych. Jeśli istnieje coś takiego jak wady i zalety narodowe, jedne splecione są z drugimi jak splątane kwantowo cząstki.

A ewentualny pomnik sikających na Polskę? Co byś zrobił, gdyby miał stanąć w Twoim mieście na skwerze?

„Zrób sobie raj” Mariusz Szczygieł, wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2010

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: