Pudełko z dziwadełkami

Dziwny jest ten świat – śpiewał Czesław Niemen, a potem wyliczał dlaczego (bo mieści się w nim wiele zła, ludzie sobą gardzą itp.). Dziwny jest ten świat – pisze w swojej najnowszej książce psycholog Richard Wiseman i zaraz dodaje, że to znakomicie, bo przez tę dziwność życie człowieka myślącego staje się naprawdę ciekawe.

„Dziwnologia” opisuje eksperymenty naukowe rodem ze snu szalonego badacza: poszukiwanie najśmieszniejszego dowcipu świata, weryfikację hipotezy o nawiedzonych domach, rozprawienie się z wiarą w astrologię. Część jest autorstwa samego Wisemana, część opracowali jego utytułowani koledzy. Książkę, napisaną lekko i ze swadą, czyta się z uśmiechem – czegoż to ci fartuchowcy nie wymyślą! Faktycznie, Wiseman nie cofa się przed niczym: jeśli eksperyment wymaga przebrania się za kurę, czemu nie?

W recenzjach „Dziwnologii”, na jakie się natknęłam, powtarza się określenie, że opowiada ona o niepoważnych badaniach naukowych. Czyżby? Moim zdaniem książka Wisemana jak żadna inna udowadnia, że w nauce nie ma spraw poważnych i niepoważnych, a jedynie zbadane lub nie. Prawdziwy uczony pochyli się nad każdą mrówką, gdyż wie, że właściwe pytanie i błyskotliwie zaprojektowany eksperyment przeprowadzają od najbłahszego zagadnienia do spektakularnych odkryć.

Z „Dziwnologii” bije też rzadka radość życia. Widać, że Wiseman to naukowiec należący do szczupłego grona szczęśliwców, w oczach których świat mieni się tysiącem barw. Przypomina trochę Richarda Feynmana – ten wybitny fizyk, pracując nad bombą atomową w Los Alamos, w wolnych chwilach obmyślał, jak włamać się do sejfów kolegów i odkrył, że większość ludzi nigdy nie zmienia fabrycznego kodu otwierającego zamki. Dla Feynmana i Wisemana nie ma spraw niegodnych czasu i uwagi. Może ich zainspirować dosłownie wszystko, obu cechuje dystans do siebie samych. I te cechy właśnie, a nie „poważna” liczba cytowań, czyni z nich tych, kim są (byli): naprawdę wybitnych facetów.

I jeszcze jedno: książka została ślicznie wydana. Niewielki format i grube okładki sprawiają, że przypomina dziecinne pudełko ze skarbami –  którym w istocie jest.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: