Błysk, trach i bum

„Nie ufaj pierwszym odruchom” – pouczał podobno Talleyrand młodych adeptów dyplomacji – „zazwyczaj są szlachetne”. Malcolm Gladwell, amerykański dziennikarz i pisarz, nie zgodziłby się z biskupem: jego zdaniem pierwsze sekundy poznania są najcennejszymi chwilami, jakie przytrafiają się człowiekowi. Według Gladwella pierwotne wrażenia dają nam wiedzę o świecie i ludziach, której nie zdobędziemy w żaden inny sposób.

Prawda czy fałsz? Gladwell to marka sama w sobie – wszystko co wychodzi spod ręki tego autora to świetnie napisane, błyskotliwe opowieści popularnonaukowe. Nie bardzo wiadomo, co w nich bardziej podziwać:  orginalność myśli czy kalejdoskop zaskakujących przykładów, które mają udowadniać tezę autora. Podobnie jest w „Błysku” – Gladwell tak przekonująco opowiada o potędze przeczucia, że ma się ochotę zaprzyjaźnić z własną podświadomością. Ufaj przeczuciu, mówi nam autor, nie odrzucaj wrażeń, nawet jeśli wydają ci się dziwne i nieuzasadnione.

I tu właśnie pojawia się problem, jaki miałam z tą książką. Podobała mi się i przyjemnie czytała, ale w żaden sposób nie przekonała do głównej tezy. Mnie pierwsze wrażenia zazwyczaj zwodzą – muszę wiedzieć więcej o ludziach i sprawach, zanim wyrobię sobie o nich opinię. Nawet w tak ulotnych kwestiach jak gust nie wystarcza mi pięć sekund, by stwierdzić, czy coś mi się podoba czy nie – albo więc wzięłam trwały rozbrat z własną podświadomością, albo teoria Gladwella jest nieco naciągana. Rozumiem jeszcze, że ludzki umysł może pracować na najwyższych obrotach w chwili stresu czy zagrożenia życia: i wtedy faktycznie impuls może ocalić nam skórę. Ale na co dzień? Czy właśnie pospiesznie dokonywane oceny nie są przekleństwem współczesności, kiedy albo poznajemy coś szybko i pobieżnie, albo nie poznajemy tego wcale?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: