Na ubitej ziemi

W niedawnych i niezbyt dobrych czasach, kiedy pracowałam w gazecie codziennej, pewnego dnia zaproponowałam na planowaniu tekst z cyklu „nauka na żywo”. Miała to być pięknie ilustrowana historia grupy studentów, którzy w ramach projektu naukowego postanowili zbadać empirycznie, jak prasłowianie dawali sobie radę w zimie. W tym celu o odpowiedniej porze roku udali się do Puszczy Augustowskiej odziani jedynie w skóry i ciżmy… Temat mi odrzucono – jako argument padło stwierdzenie, że jest infantylny.

Przypomniałam sobie o tym podczas VI Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą, który odbył się w miniony weekend. Impreza, świetnie zorganizowana, przyciągnęła ludzi na każdym poziomie historycznego zaawansowania – od rodzin z dziećmi, którzy oglądali bitwy wojów, przez miłośników rzemiosła, wydających spore sumy na ręcznie szyte stroje i kutą broń, po pracowników naukowych np. Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, którzy spędzili dwa dni na świeżym powietrzu obsługując wczesnośredniowieczną dymarkę.  Inscenizacje typu „przybycie misjonarzy do grodu pogan” przeplatały się z panelami naukowymi, które toczyły się nie tylko w salach klasztornych, ale i drewianych chatach. Dyskusji, dlaczego właściwie Mieszko się ochrzcił, słucha się wyjątkowo dobrze na ubitej ziemi, gdy zza okna dochodzi szczęk oręża i stukot kowalskich młotów…

Jeszcze dziś odczuwam złość,  że tego rodzaju spotkania z historią niektórzy mogą uznać za niepoważne.

I garść zdjęć z Lądu.

Niektórzy nosili się naprawdę pięknie.

Obróbka kości.

Krajki – do wyboru, do koloru.

Chrzest pogan – po obejrzeniu inscenizacji pewien tatuś uspokoił synka: ciebie tak nie chrzcili. – Kulturalnie było – dodała mama, wyraźnie wstrząśnięta brutalnością, z jaką wojowie księcia obeszli się z poganami.

Kościana solniczka lub igielnik – spotkałam się z dwiema wersjami.

Stanowisko du wytapiania rudy – wytapiacze schronili się na chwilę przed słońcem.

Barwienie wełny…

…i bitwa.

A to zabawy słowian.

I na koniec rzut oka na podgrodzie z grodem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: